ITALIA – ANGLIA – Finala EURO 2020 (2021) – LIVE SCORE – VIDEO

1

Italia și-a câștigat grupa după trei victorii asupra Turciei (3-0), Elveției (3-0) și Țării Galilor (1-0). În playoff, echipa lui Roberto Mancini a trecut de Austria (2: 1 a.v.), Belgia (2: 1) și Spania (1: 1, penalty-uri – 4: 2).

Anglia a devenit prima din grupa lor după meciurile cu Croația (1: 0), Scoția (0: 0) și Republica Cehă (1: 0). În playoff, echipa lui Gareth Southgate a eliminat Germania (2: 0), Ucraina (4: 0) și Danemarca (2: 1 a.v.).

Finala Euro 2020 va fi jucată de echipa națională a Italiei, de 4 ori campioană mondială și campioană europeană în 1968, cu naționala engleză, campioană mondială în 1966.

DETALII OFICIALE DESPRE MECI

Wembley: Londra ( RUS )

Arbitru: Bjorn Kuipers NED

Asistenți arbitri: Sander van Ruekel NED, Erwin Zeinstra NED

Al patrulea arbitru: Carlos del Cerro esp

Asistent video arbitru: Bastian Dankert GER

Finala: Duminică 11 iulie 2021 • 22:00 (ORA ROMANIEI)

Italia – Anglia: o istorie a confruntării

Pentru prima dată, echipele naționale din Italia și Anglia s-au jucat reciproc în 1933 ca parte a unui meci amical, acel meci s-a încheiat cu o remiză de 1: 1. Înainte de cel de-al doilea război mondial, aceste echipe s-au mai întâlnit de două ori și din nou la nivelul meciurilor amicale: 3: 2 în favoarea britanicilor și egalitate 2: 2. Primul meci al confruntării după al doilea război mondial a fost înregistrat la mijlocul lunii mai 1948, echipa națională a Angliei a învins italienii cu un scor de 4: 0.

La nivel oficial, echipele naționale din Italia și Anglia au jucat unul împotriva celuilalt pentru prima dată doar în turneul de calificare pentru Cupa Mondială din 1978. Apoi adversarii au schimbat acasă câștiguri cu 2: 0. În partea finală a unui important forum de fotbal, „Squadra” și „leii” au trecut prima dată în 1980 la Euro, care a avut loc în Italia. Echipa gazdă a fost mai puternică decât britanicii 1: 0, meciul a fost disputat pe stadionul Olimpico din Torino în prezența a 60 de mii de fani.

Italia – Anglia: întâlniri personale

Squadra Azzurra a jucat de 27 de ori împotriva celor trei lei. Italienii au un ușor avantaj față de britanici: + 10 = 9-8, 31:33 diferență de goluri. Adevărat, la nivel oficial, rivalii nu s-au intersectat atât de des, doar de 8 ori în istorie: de patru ori în calificările pentru Cupa Mondială, de două ori în finala Mundiale și de două ori la Euro. În plus, adversarii s-au întâlnit de 18 ori în meciurile amicale și o dată în turneul francez.

Data Turneu Etapă Meci Rezultat
14.06.14 Cupa Mondială 2014 Turneu de grup Anglia – Italia 1: 2
24.06.12 Euro 2012 1/4 finale Anglia – Italia 0: 0 (2: 4)

Italia v Anglia: meciuri importante

În ceea ce privește echipele de fotbal de top, Italia și Anglia se suprapun rareori la turneele majore, doar de 4 ori, în plus, de două ori în faza grupelor. Interesant este că Anglia nu a învins Squadra în cele mai importante jocuri: trei înfrângeri și o remiză.

Probabil cea mai memorabilă întâlnire a acestei confruntări este meciul pentru locul 3 la Campionatul Mondial din 1990, care a avut loc, de altfel, în Italia. Apoi, pe stadionul „San Nicola” din Bari, echipa Vicini, grație golurilor lui Roberto Baggio și Salvatore Schillaci, a câștigat cu scorul de 2: 1. Platt a marcat un gol în echipa britanică.

Ei bine, să ne amintim de meciul din sferturile de finală la Euro 2012 din Ucraina. Apoi, la Kiev, prelungirea principală și prelungirea s-a încheiat cu o remiză fără goluri și adversarii au fost nevoiți să execute o lovitură de pedeapsă. Italienii nu au marcat Montolivo, britanicii au avut doi învinși: omonimii Young și Cole. Și la Cupa Mondială din 2014, ambele echipe nu au ieșit din grupă cu Uruguay și Costa Rica.

Uniforma echipei naționale a Italiei

Italia a fost neînvinsă din septembrie 2018 împotriva Portugaliei în Liga Națiunilor. Cursa neînvinsă a Squadra Azzurra are deja 33 de meciuri !!! Direct la Euro 2020, italienii și-au câștigat cu încredere grupa, fără să lipsească niciodată în cele trei jocuri de start. În playoff, echipa lui Mancini a fost mai puternică decât austriecii, belgienii și spaniolii. Austria a fost depășită de două goluri în prelungiri și Spania de o lovitură de pedeapsă mai bine executată. Momentul principal a fost suficient pentru Belgia.

Uniforma Angliei

Leii nu sunt la fel de impresionanți ca italienii, dar nici rău. Echipa Southgate a pierdut ultima dată în fața belgienilor în noiembrie 2020, tot în Liga Națiunilor. De atunci, britanicii au câștigat 12 meciuri, inclusiv semifinala Euro 2020 împotriva Danemarcei în prelungiri, cu o remiză împotriva scoțienilor în faza grupelor. Separat, menționăm că echipa națională a Angliei la turneu a înscris un singur gol, doar din danez. Și înainte de semifinale, nu am ratat șapte meciuri la rând.